Su Varsa Hayat Var

Su Varsa Hayat Var

Su Varsa Hayat Var

Taiz'de bulunan su kuyularının çoğunun çalışamaz durumda olması ve su taşımak için yeterli sayıda tanker bulunmaması nedeniyle kentteki su krizi daha da derinleşiyor.

Yemen'in batısındaki 3 milyon nüfuslu Taiz kenti, 4 yıldır yarı kuşatma altında tutuluyor.

Taiz içindeki elektrik hatları tamamen çökmüş durumda. Marib ilinden gelen ana elektrik hattının kesilmesi kenti 4 yıldır elektriksiz bir yaşama mahkum etti. 

Gıda maddeleri kente dağ yollarından sokuluyor ve nakliye ücretleri nedeniyle bölgedeki gıda fiyatları ciddi oranda yükseldi.

Kentteki su şebekesinin büyük çoğunluğu çökmüş yada su boruları tıkanmış durumda. Savaştan önce musluklardan ayda bir su akarken bu süre savaş sonrası 50 güne kadar çıktı. 

Taiz'de bulunan su kuyularının çoğunun çalışamaz durumda olması ve su taşımak için yeterli sayıda tanker bulunmaması nedeniyle kentteki su krizi daha da derinleşiyor. Ülkedeki bitmek bilmeyen savaşın altyapıya verdiği büyük zarar temiz suya ulaşımı zorlaştırıyor. 

Yemen'de su kaynaklarının yetersiz ve mevcut kaynaklar bakımsızlık nedeniyle hastalık saçıyor. Ülkede devlet yapısının çökmesi nedeniyle temel bayındırlık hizmetleri sağlanamıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkede Nisan 2017- Temmuz 2018 arasında 2 bin 300'den fazla kişinin kolera nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 2019'un başından bu yana Yemen'de kolera vakalarının hızlı bir şekilde arttığı ve 17 Mart'a kadar 109 bin kolera vakası kaydedildiği, 190 kişinin de bundan hayatını kaybettiği rapor edilmişti. Kolera hastalığının en büyük nedenini steril olmayan su kaynakları oluşturuyor. Ve son yüzyılın en korkunç kolera salgınına sahne olan Yemen'de hayata tutunabilmek için en büyük ihtiyaç temiz su.

İyilikte Yarışanlar Derneği olarak mevcut duruma kayıtsız kalmayarak, "Bir Kuyu Bin Hayat" kampanyasını hayata geçirdik. 

Sizler de bağışlarınızla Yemen'de su kuyusu açılmasına, çalışmayan su kuyularının onarılmasına ve mevcut su kaynaklarının ıslah edilmesine destek olabilirsiniz. 

Kampanyaya istediğiniz miktarda destekte bulunabilir, bizlere WhatsApp'tan (0533 400 69 86) ulaşarak onarım bekleyen mevcut su kuyuları hakkında proje dosyalarını temin edebilirsiniz. 

Bağışlarınız için:

Online Bağış için tıklayınız.

Hesap numaralarına ulaşmak için tıklayınız.

*EFT ve Havale yoluyla yapacağınız bağışlarda açıklama kısmına "Taiz Su Fonu" yada "Yemen Su Fonu" ve iletişim numarası; hesap ismi kısmına ise "İyilikte Yarışanlar Derneği" yazmayı unutmayınız.

Paylaş: