Afganistan Yetimhane Projesi Devam Ediyor

Afganistan Yetimhane Projesi Devam Ediyor

Korku ve acı içinde büyüyen çocuklar huzurlu bir eğitim merkezine kavuşacak.

Afganistan’ın Wardak vilayetinde başlatmış olduğumuz yetimhane inşaat çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında belirlenen öğrencilerin eğitim öğretim, barınma, sağlık ve diğer tüm ihtiyaçları karşılanacak. Fenni ve dini eğitimlerin birlikte verilmesi planlanan kuruma, yaklaşık yüz yetimin yerleştirilmesi planlanıyor.

İyilikte Yarışanlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Musab Dönertaş, “Afganistan 2022 yılı için açlık tehdinin en yüksek olduğu iki ülkeden biri. Tahmini 5.5 milyon çocuğun açlık riski ile karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Afgan çocukların yaklaşık yarısı okula gitmiyor. On yıllardır savaş altında korku ile büyüyen çocuklara sahip çıkmak ve eğitimlerini üstlenmek istiyoruz. Çünkü ancak eğitimli ve ahlaklı bir nesil toplumuna umut olabilir.” açıklamasında bulundu.

Neden yetimhaneye ihtiyaç var?

Afganistan’da on yıllardır süren savaş nedeniyle yüz binlerce çocuk yetim kaldı. Ülkedeki çocukların yarısının gıda maddesi, barınak ve sağlık hizmetleri gibi temel insani yardıma ihtiyacı bulunuyor. Ülkeye uygulanan ambargo nedeniyle durumun daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor.

Afganistan’da çocukların yüzde 42’si düzenli eğitim görmezken, yüzde 38’i yetersiz beslenme nedeniyle gelişim problemleri yaşıyor.

Afganistan yetimhane çalışmasına destek olmak için

Başlatmış olduğumuz Afganistan yetimhane kampanyasına destek olmak için online bağışta bulunabilir, banka hesap numaralarımıza havale/EFT yapabilir, detaylı bilgi için 0212 491 02 28 numaralı dernek telefonumuzu arayabilirsiniz.

YETİM SPONSORLUK BAŞVURUSU