Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescid Projesi

Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescid Projesi

Ebu’l Hasan en-Nedvi Mescidi, Arakanlı Müslümanların temiz ve ferah bir ortamda ibadetlerini yapmasını sağlayacak.

Mosquesty sayfası ile birlikte yürüttüğümüz kampanya ve hayırseverlerin cömert destekleriyle Ebu’l Hasan en-Nedvi Mescidi açıldı.

Haber Detay: https://iyilikteyarisanlar.org.tr/ebul-hasan-en-nedvi-mescidi-arakan-kamplarinda-acildi-tr-433.html

Arakan kamplarında ne oldu?

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangında binlerce barınak küle döndü. Yangın nedeniyle kamptan tahliye edilen altmış bine yakın kişi evsiz kaldı. Yangın, Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirdiği mescitleri de küle çevirdi ve toplu ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri alanlar azaldı.

Ebu’l Hasan en-Nedvi Mescidi, Arakanlı Müslümanların toplu halde ibadetlerini gerçekleştirmesine imkan tanıyacağı gibi, aynı zamanda, ülkelerinden sürgün edilerek mülteci kamplarında yaşamaya mecbur bırakılan kardeşlerimizin bir araya geldiği bir sosyal merkez olacaktır.

Ebu’l Hasen en-Nedvi kimdir?

Ebul Hasen en-Nedvi, Arakanlılar ve Hint alt kıtasında yaşayan tüm Müslümanlar tarafından sevilen ve saygı gören bir ilim adamıdır. Nedvi, yaşamı boyunca yazı ve konferanslarında İslam'ın saf haliyle yaşanmasına, etnik milliyetçiliklerin bir tarafa bırakılarak ümmet şuurunun yerleşmesine vurgu yapmıştır. Yaşadığı ülke olan Hindistan'da da baskı gören ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Müslümanların hak mücadelelerini yürütmeye çalışmıştır.

Nedvi’nin Müslümanların gerilemesiyle dünyada artan sorunlara dair yazdığı “Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?” isimli kitap kısa sürede meşhur olmuş; İngilizce ve Türkçe de dahil pek çok dile çevrilen bu kitap Arap ülkeleri başta olmak üzere İslam Aleminde Nedvi'nin beklentisinin üzerinde bir ilgi görmüştür.