Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescid Projesi

Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescid Projesi

Ebu’l Hasan en-Nedvi Mescidi, Arakanlı Müslümanların temiz ve ferah bir ortamda ibadetlerini yapmasını sağlayacak.

İyilikte Yarışanlar Derneği ve Mosquesty sayfası, hayırseverlerin destekleriyle hizmete açacağı Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescidi ile Arakanlı Müslümanların temiz ve ferah bir ortamda ibadetlerini yapmasını sağlayacak. Sizler de Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescidi’nin inşâ faaliyetlerine destek vererek bu hizmete katkıda bulunabilirsiniz.

Arakan kamplarında ne oldu?

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangında binlerce barınak küle döndü. Yangın nedeniyle kamptan tahliye edilen altmış bine yakın kişi evsiz kaldı. Yangın, Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirdiği mescitleri de küle çevirdi ve toplu ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri alanlar azaldı.

Ebu’l Hasan en-Nedvi Mescidi, Arakanlı Müslümanların toplu halde ibadetlerini gerçekleştirmesine imkan tanıyacağı gibi, aynı zamanda, ülkelerinden sürgün edilerek mülteci kamplarında yaşamaya mecbur bırakılan kardeşlerimizin bir araya geldiği bir sosyal merkez olacaktır.

Ebu’l Hasen en-Nedvi kimdir?

Ebul Hasen en-Nedvi, Arakanlılar ve Hint alt kıtasında yaşayan tüm Müslümanlar tarafından sevilen ve saygı gören bir ilim adamıdır. Nedvi, yaşamı boyunca yazı ve konferanslarında İslam'ın saf haliyle yaşanmasına, etnik milliyetçiliklerin bir tarafa bırakılarak ümmet şuurunun yerleşmesine vurgu yapmıştır. Yaşadığı ülke olan Hindistan'da da baskı gören ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Müslümanların hak mücadelelerini yürütmeye çalışmıştır.

Nedvi’nin Müslümanların gerilemesiyle dünyada artan sorunlara dair yazdığı “Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?” isimli kitap kısa sürede meşhur olmuş; İngilizce ve Türkçe de dahil pek çok dile çevrilen bu kitap Arap ülkeleri başta olmak üzere İslam Aleminde Nedvi'nin beklentisinin üzerinde bir ilgi görmüştür.

Sizler de 100 ₺ bağışta bulunarak Arakan mülteci kamplarında yapılacak olan Ebu’l Hasen en-Nedvi Mescidinin inşasına bir tuğla koyabilirsiniz.

Projenin toplam maliyeti 4100 $'dır.

Bağışlarınız için:

Online Bağış için tıklayınız

Hesap numaralarına ulaşmak için tıklayınız.

*EFT ve Havale yoluyla yapacağınız bağışlarda açıklama kısmına  "Arakan Mescit"; hesap ismi kısmına ise "İyilikte Yarışanlar Derneği" yazmayı unutmayınız.