İyiliğe Ortak Ol - Kurban 2019

İyiliğe Ortak Ol - Kurban 2019

Kurbanlarınızı Bangladeş-Arakan, Yemen ve Afrika'daki mazlum ve mağdur kardeşlerimize ulaştırmaya tâlibiz.

İyilikte Yarışanlar Derneği olarak, bu yıl düzenleyeceğimiz kurban organizasyonunu “İyiliğe Ortak Ol” sloganıyla gerçekleştirerek, Bangladeş-Arakan, Yemen ve Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine ulaşacağız.

Kurban organizasyonu ile hem bir ibadet yerine getirilmekte hem de açlık sınırında yaşam mücadelesi veren insanların et ihtiyacı karşılanarak, beslenme yetersizliğinden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilebilmektedir.

Kurban kulluğun, adanmışlığın ve kardeşliğin bir vesilesidir. Sizler de kurban bağışında bulunarak, Kurban Bayramı’nın neşesini ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilirsiniz.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Online Bağış için tıklayınız.

Bağışınızı gönderebileceğiniz hesap numaraları:

Hesap Adı: İyilikte Yarışanlar Derneği

Kuveyt Türk  Hesap No: 94908698 Ek No: 1

IBAN:

TL: TR90 0020 5000 0949 0869 8000 01
USD: TR09 0020 5000 0949 0869 8001 01
EURO: TR79 0020 5000 0949 0869 8001 02

 *EFT ve Havale yoluyla yapacağınız bağışlarda açıklama kısmına iletişim numaranızı, hisse sahibinin adı ve kesim bölgesini yazmayı unutmayınız.

**Online bağış ile kurban bedeli gönderen bağışçılarımızın WhatsApp hattından bildirimde bulunmaları rica olunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurban organizasyonu için hangi bölgeler seçiliyor?

2019 yılında Bangladeş, Arakan Kampları, Afrika (Burkina Faso) ve Yemen’de kurban organizasyonu düzenlenecektir.

Derneğimiz Kurban bayramı faaliyetleri kapsamında hayırseverlerin bağışlarını savaş, afet ve yoksulluk yaşanan bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaktır.

Bangladeş ve Arakan kamplarında yapacağımız çalışmalar ile zor şartlar altında bulunan ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşarak Kurban Bayramını huzur ve kardeşlik ikliminde geçirmelerini hedefliyoruz. Arakanlılar 70 yıldır sürgündeler ve soykırıma uğruyorlar. Kimlikleri yok, hiçbir ülke onları kabul etmiyor. Arakan mülteci kamplarında bulunan Rohingya Müslümanları, oldukça dar bir alana sıkışmış durumda yaşam mücadelesi veriyorlar. Tarım ve hayvancılık yaparak rızkını kazanma imkanı bulamayan Müslümanlar, büyük oranda yardım ve desteklerle geçimlerini sağlıyorlar.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Bangladeş, dünyanın en az et tüketilen ülkesidir. Ülkede yıllık kişi başına et tüketimi 4 kg iken, Arakan kamplarında bu rakamın yarı yarıya düştüğü tahmin edilmektedir. Bölgedeki kötü beslenme kaynaklı hastalıkların yaygınlığı göz önüne alındığında kurban bağışlarının ifade ettiği anlam daha iyi anlaşılacaktır.

Yemen, son yüzyılın en büyük açlık ve susuzluk krizine sahne olmuştur. Küresel güçlerin hesaplaşma arenasına dönen ülkede en büyük bedeli masum halk ödemektedir. 29 milyon nüfusa sahip Yemen’de 21 milyon kişinin acil yardıma ihtiyacı vardır. Kurban organizasyonu kapsamında mülteci kamplarında bulunan mültecilere et dağıtımı yapılacaktır.

Burkina Faso, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülke zengin maden yataklarına sahip olmasına rağmen, bu kaynaklar Batılı şirketlerin elinde bulunmaktadır. Müslümanlar yüzde 60 oranındaki nüfus ağırlığına rağmen ülke siyaseti ve ekonomisinde söz sahibi olamamaktadır. Ülkenin yoksul kırsal bölgelerinde kurban organizasyonu düzenlenecektir.

Vekâlet yoluyla kurban kesilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rehberine göre kurban kesimini kişi kendisi yapabileceği gibi vekâlet yoluyla bir başkasına veya bir kuruma da kestirebilir. Vekâlet sözlü ya da yazılı olarak verilebileceği gibi telefon ve internet gibi iletişim araçları yoluyla da verilebilir. Ayrıca kurban niyeti ile bağış yapıldığında vekâlet verilmiş olmaktadır.

Bir hisse bedeli ne demek?

Kurbanda hisse; büyükbaş bir hayvan için en fazla 7 ortaklı kesimde, her bir kişiye düşen payı ifade etmektedir.

Kurbanımın kesildiğinden nasıl emin olacağım?

Kesimler tamamlandıktan sonra kurbanın kesildiği video ve görsellerle bağışçıya iletilmektedir. Bu noktada bağışınızı yaparken iletişim numaranızı bizlerle paylaşmış olmanız önem arz etmektedir.

Organizasyon çerçevesinde kurbanlarınız İslâmi usullere uygun olarak kesilerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Kurban organizasyonunun video görüntüleri bağışçılara özel olarak iletilecektir. 

Organizasyon afişi: